مزایای استفاده از IPV6 مزایای استفاده از IPV6

مزایای استفاده از IPv6

از سال ۱۹۸۱ كه IPv4 انتشار يافت تا سال ۲۰۰۰ در حدود نصف فضاي ادرسهاي IPv4 مصرف شد بطوریکه هم اکنون آخرین بلوک های آدرس های پروتکل اینترنتی نسخه ۴ (IPv4) بین کاربران اینترنت در حال توزیع می باشند. از اینرو بسیاری از افراد از بخش های فنی، کسب و کار و دولتی برای اتخاذ یک پروتکل جدید، IPv6 ، آماده هستند.
برآورد هاي آماري نشان مي دهد كه افزارها و دستگاههاي گيرنده آدرسIP روز به روز بصورت تواني در حال افزايش است بطوريكه حتي كالا هاي مورد استفاده توسط خانواده ها و مصرف كنندگان نيز قابل آدرس دهي اينترنتي مي شوند ، اين كار به فضاي آدرس دهي بيشتري نياز دارد ، بنابراين يكي از مهمترين مزاياي IPv6 گستردگي و ازدياد فضاي آدرس آن است و اين نسخه از IP از فضاي آدرس دهي۱۲۸ بيتي استفاده مي كند در صورتيكه IPv4 از فضاي آدرس دهي ۳۲ بيتي استفاده مي نمود .
علاوه بر ازدياد فضاي آدرس دهي IPv6 داراي فوايد زيادي براي شبكه ها مي باشد از جمله اين فوايد مي توان به Security بالاي آن در لايه شبكه ، بهبود و تقليل جداول مسيريابي ( routing table ) ( و در نتيجه كاهش حافظه و پردازنده لازم براي روترها )‌ و بهبود بخشيدن به استفاده از آدرس دهي اتوماتيك براي كاربران متحرك ( mobile users ) اشاره نمود .
گذار جهانی به سمت IPv6 به منظور رشد و ثبات اینترنت بسیار حائز اهمیت است. سازمان های کلیدی در حال تصاحب موقعیت های رهبری بازار، به کارگیری شبکه های مهیا برای IPv6 و تلاش برای حصول اطمینان از این موضوع هستند که تمام مناطق و بخش ها به تجهیزات و آموزش مورد نیاز برای الحاق به اینترنت IPv6 دسترسی خواهند داشت.
تاکنون تعداد زیادی از آدرس های IPv6 در شبکه های سراسر جهان توزیع شده و سرعت گذار به سمت IPv6 به شدت افزایش یافته زیرا ارائه کنندگان خدمات کلیدی و محتوا قابلیت های IPv6 را بر روی زیرساخت های خود پیاده سازی نموده و بسیاری از دولت ها از طریق همکاری با بخش های خصوصی و جامعه مدنی فعالانه در جهت دسترسی شهروندان به اینترنت از طریق پروتکل جدید اقدام می نمایند.
در ضمن جامعه فنی اینترنت در اقداماتی مشترک در خصوص افزایش آگاهی و همچنین گسترش زیرساخت های فنی برای IPv6 در مقیاس وسیع فعالیت می نمایند. این در حالیست که بسیاری از کاربران نهایی در سراسر جهان تقریبأ مجهز به سیستم های عامل کامپیوتری مهیا برای IPv6 بوده و از اینرو برای گذار به سمت IPv6 آماده هستند.