مشاهده پرسش‌های متداول

پرسش‌های متداول

IPv6 چیست؟

نسخۀ ۶ پروتکل اینترنت (IPv6) است که به منظور افزایش تعداد آدرس های عددی اینترنتی (IP) در دسترس توسط گروه ضربت مهندسی اینترنت (IETF) طراحی شده بود. آدرس های IPv6 آدرسهای ۱۲۸ بیتی است ، که به صورت هگزادسیمال نشان داده می شود (برای مثال : ۲۰۰۱:DB8:8::260:97ff:fe40:efab ) تعداد آدرسهای IPv6 دردسترس ۲۱۲۸ عدد می باشد ، که تقریبا معادل ۳۴۰ میلیارد، میلیارد، میلیارد است. به نظر می رسد این مقدار آدرس برای پوشش دادن گسترش اینترنت و خدمات وابسته به آن ، در طول سالهای آتی کافی باشد. IPv6 در سال ۱۹۹۹ معرفی شد و از آن پس مورد استفاده قرار گرفت. این بدین معناست که استانداردهای اصلی تثبیت شده و در پژوهش و متون کاربردی و تحقیقاتی به خوبی مورد آزمایش قرار گرفته اند.

بازگشت به بالا

آیا "نماد اسلش" در IPv6 با IPv4 متفاوت است؟

بله . نماد اسلش برای IPv4 و IPv6 در اصل یکسان است اما تعداد آدرسهایی که هر اسلش در این دو پروتکل نشان می دهد با یکدیگر متفاوت است. مقایسه مستقیم این دو با هم بسیار دشواراست زیرا پروتکل IPv6 آدرس های بسیار زیادی را تشکیل می دهد. مثالهای زیر موضوع را روشن می نماید: در آدرس دهی IPv4 ، یک /۳۲ معادل یک آدرس IP منفرد است. در آدرس دهی IPv6 یک /۳۲ نشان دهندۀ ۶۵۵۳۶ زیرشبکه است که هر کدام به اندازۀ یک /۴۸ هستند. هر /۴۸ شامل ۶۵۵۳۶ از /۶۴ است و هر /۶۴ شامل ۲۶۴ آدرس می باشد.این به معنی آن است که تخصیص هر /۳۲ از IPv6 شامل ۴/۲۹ میلیارد /۶۴ می باشد که معادل (۴/۲۹ میلیارد × (۲۶۴) آدرس IPv6 است ، که این عدد بسیار بزرگ می باشد). یک زیر شبکه /۶۴ کمترین میزان قابل واگذاری از IPv6 است که یک کاربرنهایی می تواند با توجه به سیاست معمول IPv6 assignment policy دریافت نماید. بنابراین ، یک کاربرنهایی کمترین مقدار آدرسی که از IPv6 دریافت می نماید ۲۶۴ آدرس IPv6 می باشد. کمترین مقدار واگذاری IPv4 برای یک کاربر نهایی تنها یک آدرس است.

بازگشت به بالا

آیا جهت دریافت یک تخصیص IPv6 حتماً باید عضو RIPE NCC باشم ؟

بله. فضای IP آدرس تنها به اعضاء RIPE NCC اختصاص خواهد یافت . گرچه ، تامین کنندگان خدمات اینترنتی (ISP ها) کوچک و End site ها می توانند از یک تامین کننده ای که در سطح بالاتری قرار دارد ، assignment یا sub-allocation آدرس IPv6 دریافت کنند .

بازگشت به بالا

هزینه ای که باید بابت آدرسهای IPv6 بپردازیم ، چقدر است؟

تمام آدرسهایIP منابع عمومی هستند که قابل خرید و فروش نمی باشند و تنها RIPE NCC هزینه ای به عنوان حق عضویت سالانه برای کارهای اداری جهت تخصیص فضای آدرس دهی ، دریافت می کند.

بازگشت به بالا

چگونه میتوانم یک تخصیص IPv6 را از RIPE NCC دریافت کنم؟

برای دریافت تخصیص IPv6 ازRIPE NCC،شما باید یک ثبت محلی اینترنت (LIR) یا همان عضو RIPE NCC باشید. اگر شما قبلا عضو یک LIR/RIPE NCC بودید، می توانید با تکمیل فرم IPv6 First Allocation Request Form یک تخصیص IPv6 درخواست کنید. برای دریافت یک تخصیص IPv6 ، شما نیازبه داشتن یک طرح ، جهت ایجاد تخصیصات فرعی (sub-allocation) برای دیگر سازمانها و / یا واگذاری End Site در طی دو سال آینده خواهید داشت.

بازگشت به بالا